„Zbyrcok” w karnawałową sobotę

„Zbyrcok” w karnawałową sobotę

Karnawałowa sobota obfituje w wiele atrakcji: występy grup kolędniczych, w tym grup plenerowych, wystawa owczarków podhalańskich no i wieczorne zmagania w popisie par tanecznych i tańcu zbójnickim. O 19.00 rozpocznie się Wieczór Babiogórski, którego gospodarzem będzie Zespół Regionalny „Zbyrcok” z Juszczyna.

Zespół ten powstał w 2008 roku z inicjatywy ówczesnego proboszcza Juszczyna ks. Władysława Rusnaka oraz w miłośników tradycji i folkloru Romana Guzika i Jerzego Jabconia. Pomysł założenia zespołu regionalnego spotkał się z wielkim entuzjazmem.  Powstało stowarzyszenie „Nowy Juszczyn”, w ramach którego zespół obecnie działa i jak sami mówią „zaczęło się”. Za namową pani dr Urszuli Janickej-Krzywdy wzięli udział w przeglądzie grup kolędniczych, który wygrali. Efektem tego była nominacja na Góralski Karnawał do Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie otrzymali wyróżnienie.

Po ośmiu latach swojej działalności zespół ma swoją kapelę oraz  trzy grupy wiekowe: dziecięcą, młodzieżową i dorosłą. Zespół regularnie zwycięża w powiatowych konkursach śpiewaczych i instrumentalnych, ma na swoim koncie Złote Spinki i Rozety zarówno w śpiewie jak i grze. Trudno zliczyć wszystkie nagrody. Największym osiągnięciem „Zbyrcoka” jest zdobycie nominacji w 2012 r. na Festiwalu Górali Polskich w Żywcu i występ podczas Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem, gdzie zespół otrzymał wyróżnienie w postaci Parzenicy za bardzo dobrą prezentację obrzędowości pasterskiej i zrekonstruowane tradycyjne stroje Górali Babiogórskich. Są jedynym zespołem babiogórskim któremu udało się tego dokonać.

W śpiewie natomiast nie mają sobie równych. Męska grupa śpiewacza zdobyła w poprzednim roku Złotego Słowika podczas „Druzbacki” w Podegrodziu. Na Festiwalu Górali Polskich jako jedni z nielicznych w konkursie grup śpiewaczych mieli na podium dwie grupy: męską – I miejsce i żeńską – III miejsce.

Sobota zakończy się w Domu Ludowym pewnie bardzo, bardzo późno…
A może to już będzie niedziela? 🙂