Zimowa Krajowa Wystawa Polskich Owczarków Podhalańskich

„Stołek se pod ścianom z dziewcynom kochanom.
Piesek zacon scekać, musiołek uciekać”

Pierwsza Zimowa Wystawa Owczarków Podhalańskich odbyła się w 2011 roku. Przewodniczący Zarządu Związku Kynologicznego w Polsce oddział Zakopane Tadeusz Wirmański nawiązał wówczas współpracę z Bartłomiejem Koszarkiem, Dyrektorem Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy” organizatorem „Góralskiego Karnawału”, który jest wydarzeniem niezwykle dynamicznym, przyciągającym rzesze uczestników i publiczności, a także kultywującym tradycje ludowe całej Polski. Zaprezentowanie psów rasy rdzennie podhalańskiej na tle barwnego folkloru było pomysłem, który pozwolił wyeksponować urodę tych pięknych białych psów w niebanalnej scenerii, a jednocześnie wzbogacił program i różnorodność karnawałowych wydarzeń w Bukowinie Tatrzańskiej.

Polski Owczarek Podhalański to rasa związana z Tatrami i góralami od początków swego istnienia. Są to psy pastersko-stróżujące, które kiedyś pełniły przede wszystkim funkcję obrony stad owiec przed wilkami i złodziejami. Pomagały pasterzom przy poszukiwaniu zagubionych zwierząt, przepędzaniu stad, pilnowały szałasów pasterskich i domostw. Wiele z nich zachowało do dziś te funkcje na halach pod Tatrami, stając się przy tym psami głównie pasterskimi ze względu na stale zmniejszające się populacje drapieżników. Obecnie bardzo często są również przez ludzi hodowane dla ich piękna, przyjacielskiego charakteru i wysokiej inteligencji.

Co roku w wystawie Polskich Owczarków Podhalańskich uczestniczy około 30 psów. Przybywają one z całej Polski, a także z zagranicy. Podziwiają je hodowcy, właściciele i miłośnicy tej rasy, a także wszyscy odwiedzający Góralski Karnawał w Bukowinie Tatrzańskiej. Przy każdej wystawie opracowywany jest katalog, który zawiera spis wszystkich uczestniczących w wystawie psów oraz zasady uczestnictwa i przyznawania nagród.