„Kasinianie–Zagórzanie” w karnawałowy piątek

„Kasinianie–Zagórzanie” w karnawałowy piątek

Kto będzie gospodarzem piątkowego wieczoru? To Zespół „Kasinianie–Zagórzanie” z Kasiny Wielkiej.

Zespół ten powstał około 1970 roku. Jest zespołem regionalnym, prezentującym autentyczny  folklor, zwyczaje i obrzędy górali zagórzańskich: „Wesele”, „Cepiny”, „Dobranockę”, „Przenosiny”, „W karcmie”, „Oskóbek”, „Ograbek”, „Młockę”, „Dziady śmigusie”, „Wieczór andrzejkowy”, „Na polanie w lesie”, „Witacka stryka z Hameryki”, „U młodego pana w chołpie z rana”, „Kalina kalina” i inne.

„Kasinianie-Zagórzanie” są laureatem wielu prestiżowych nagród i wyróżnień m.in.: Złotej, Srebrnej i Brązowej Ciupagi Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich  w Zakopanem, Złotych Spinek Góralskich zdobytych w Góralskim Karnawale w Bukowinie Tatrzańskiej, Złotych i Srebrnych Serc Festiwali Górali Polskich w Żywcu, a także wielokrotnym uczestnikiem i zdobywcą nagród Limanowskiej Słazy i Beskidzkiej Podkówecki.

Zespół koncertował nie tylko w Polsce, ale także w: Danii, Francji, Rosji, Węgrzech, Niemczech, (dawnej Jugosławii i Czechosłowacji), Belgii, Bułgarii, Ukrainie, Austrii, Litwie, Chorwacji, Słowacji i we Włoszech.

Obecnie Zespół funkcjonuje w ramach Stowarzyszenia Rozwoju i Odnowy Wsi Kasina Wielka.

Kierownikiem Zespołu jest Andrzej Ciężadlik i Stanisław Chrustek, a kapelą kieruje Adam Rusnarczyk.