W Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” 11 lutego, a właściwie na jego wirtualnej scenie rozpoczął się 49. Góralski Karnawał.

W Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” 11 lutego, a właściwie na jego wirtualnej scenie rozpoczął się 49. Góralski Karnawał.

Aby tradycji stało się zadość przed oficjalnym otwarciem, przez Bukowinę Tatrzańską, przejechali w saniach muzykanci by góralskimi „nutami” i śpiewem oznajmić rozpoczęcie 49. Góralskiego Karnawału.

Uroczystego otwarcia tegorocznego Góralskiego Karnawału dokonali w Domu Ludowym: Bartłomiej Koszarek – dyrektor Bukowiańskiego Centrum Kultury „Dom Ludowy”, Andrzej Pietrzyk – wójt Gminy Bukowina Tatrzańska i Maria Kuchta – sołtys Bukowiny Tatrzańskiej. Swoje słowo i pozdrowienia dla organizatorów i uczestników przesłali również: Iwona Gibas –  Członek Zarządu Województwa Małopolskiego, Andrzej Zarych –   dyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Piotr Gąsienica –  wicedyrektor Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ w Nowym Sączu, Piotr Bąk –  Starosta Tatrzański, Helena Buńda – dyrektor Tatrzańskiej Agencji Rozwoju, Promocji i Kultury, Przemysław Pacholski – burmistrz Miasta i Gminy Kórnik oraz Wiktoria Zielska  – „Biała Dama” Miasta i Gminy Kórnik.

Następnie rolę gospodarzy na scenie przejęli konferansjerzy, którzy zaprosili do obejrzenia prezentacji muzyki Antoniego Gluzy ze Szczyrku, Jana Kubika z Krościenka nad Dunajcem, Zespołu „OwCoK” z Jabłonki oraz Kapeli Ludowej „Trzcinicoki” z Trzcinicy.

O godzinie 14.00 odbyła się premiera filmu pt. „Góralski Karnawał” w reżyserii Inki Boguckiej.

Po południu, w części konkursowej wystąpiło 10 grup kolędniczych. Pierwszy wieczór 49. Góralskiego Karnawału  rozpoczął się występem Regionalnego Zespołu LIPNICZANIE z Lipnicy Wielkiej. O 20.00 wirtualna scena rozbrzmiała góralską muzyką i tańcem. Jak zawsze na konkursie tańca zbójnickiego i popisie par tanecznych – dopisała publiczność –  co prawda nie na sali, ale w internecie.