Karnawałowe warsztaty dla instruktorów

W piątek 10 grudnia w Bukowiańskim Centrum Kultury „Dom Ludowy” odbyło się spotkanie poprzedzające konkurs tańca zbójnickiego i popis par tanecznych, który odbędzie się w ramach Jubileuszowego 50. Góralskiego Karnawału w Bukowinie Tatrzańskiej.

Spotkanie było okazją do wspólnych rozmów Jurorów: Doroty Majerczyk, Stanisława Bachledy, Stanisława Krupy, Stanisława Łukaszczyka-Kołoca i Stanisława Trebuni-Tutki z kierownikami i instruktorami zespołów regionalnych oraz tancerzami  przygotowującymi się do zmagań konkursowych.

Pytania uczestników dotyczyły sposobu oceniania tańca zbójnickiego i solowego, estetyki stroju, przygotowania odpowiedniej choreografii (układu) oraz regulaminu konkursu. Jury zwróciło uwagę na najczęściej popełniane przez tancerzy błędy.

Podczas spotkania padła również propozycja, by takie warsztaty odbywały się cyklicznie raz w roku w listopadzie. Miałoby to być wędrowne wydarzenie, które ukazywałoby specyfikę i różnorodność tańca zbójnickiego/góralskiego w różnych miejscowościach Podhala.