47. Góralski Karnawał przeszedł do historii.

47. Góralski Karnawał przeszedł do historii.

W dniu 14 lutego paradnym przejazdem kapel, grup kolędniczych i gości rozpoczął się 47. Góralski Karnawał. Po oficjalnym otwarciu, w którym brali udział m.in.: wójt gminy Bukowina Tatrzańska Andrzej Pietrzyk, wice wójt Maria Kuruc, delegacja partnerskiego miasta Kórnik na czele
z burmistrzem Przemysławem Pacholskim, rozpoczęły się prezentacje kapel i występy zespołów regionalnych.

Przez trzy konkursowe dni, na scenie Domu Ludowego zaprezentowało się 49 grup kolędniczych, 45 par tanecznych oraz 9 zespołów w konkursie tańca zbójnickiego. Jury musiało wybrać tych najlepszych, a ze względu na poziom tegorocznych zmagań, który był wysoki i bardzo wyrównany nie było to łatwe. Laureatem nagrody grand prix „Złoty Turoń” została grupa kolędnicza „Z Dorotą” z Juszczyna. Zbójnicką Ciupagę w konkursie tańca zbójnickiego, komisja przyznała druhom, strażakom z Ochotniczej Straży Pożarnej w Bukowinie Tatrzańskiej.

W sobotę pod Domem Ludowym spotkali się miłośnicy owczarków podhalańskich. Zwycięzcą  Rasy czyli Zwycięzcą IX Zimowej Krajowej Wystawy Polskich Owczarków Podhalańskich został SPIRYTUS Kontekst pani Agnieszki Lusiny, zaś Zwycięzcą Płci Przeciwnej – BYSTRA z Borowej Strągi pani Małgorzaty Tarasek.

Niedzielne Kumoterki jak zawsze dostarczyły wielu emocji, a piękna słoneczna pogoda zgromadziła liczną publiczność. Wyniki z poszczególnych kategorii: Parady Kumoterek, Parady Gazdowskiej, wyścigu: kumoterek, skiringu i ski-skiringu są dostępne na naszej stronie.

47. Góralskiemu Karnawałowi tradycyjnie towarzyszyła Wystawa Twórczości Ludowej, w której zgromadzono ponad 200 eksponatów, a także zawody strzeleckie o „Turoniowy Róg”, który został zdobyty przez Zdzisława Grochala ze Skrzypnego wynikiem 47 punktów.

Organizatorzy dziękują wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do zorganizowania i popularyzacji tego ogólnopolskiego święta folkloru.

Do zobaczenia za rok!